10 pytań, które powinnaś sobie zadać, zanim zostaniesz dawczynią.

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Program dawstwa komórek jajowych rodzi w głowach potencjalnie zainteresowanych kobiet wiele pytań. To zrozumiałe i niesamowicie ważne. Tylko dzięki dokładnemu poznaniu procesu, możesz świadomie podjąć decyzję o zostaniu dawczynią.

Zatem o co powinnaś zapytać, aby nie mieć żadnych wątpliwości, z czym wiąże się program dawstwa?

1. Czy zostanie dawczynią komórek jest legalne?

Bez obaw. Program dawstwa komórek jajowych jest znany na całym świecie i w 100% legalny. Wszystkie działania są prowadzone na podstawie ustaw i dyrektyw unijnych. W Polsce proces dawstwa funkcjonuje w ramach wytycznych Ustawy o Leczeniu Niepłodności.

2. Czy oddając komórki pozbawiam się szansy na zostanie mamą?

Absolutnie nie! Każda kobieta posiada ponad 40 tys. zdrowych komórek jajowych. Uczestnicząc w procesie dawstwa, przekazujesz potrzebującej parze około 8-20 komórek. Nie spowoduje to w żaden sposób obniżenia Twojej płodności w przyszłości. Musisz też wiedzieć, że kwalifikacja do programu obejmuje również ocenę płodności potencjalnej dawczyni. Dzięki temu możemy wykluczyć z procesu te kobiety, u których stymulacja i zabieg pobrania komórek mogłyby mieć negatywny wpływ na przyszłe starania o potomstwo.

3. Stosuję antykoncepcję. Czy jest to przeciwskazaniem do zostania dawczynią?

Przyjmowanie środków hormonalnych nie wykluczy Cię z procesu kwalifikacyjnego. Pamiętaj tylko, aby powiedzieć lekarzowi o stosowanej antykoncepcji. W  dalszych etapach programu przekaże on zalecenia dotyczące przyjmowania wszystkich leków.

4. Ile czasu trwa cały proces dawstwa komórek? Jak bardzo muszę być dyspozycyjna?

Na początku musisz przejść przez etap kwalifikacyjny, który trwa około 2-3 tygodni. Kwalifikacja wymaga jednej lub dwóch wizyt w klinice, uzyskania wyników badań, konsultacji z psychologiem oraz ginekologiem. Dalszy etap to proces stymulacji hormonalnej. Konieczne jest zaplanowanie 7-8 wizyt kontrolnych – jeśli mieszkasz w dalszej odległości od kliniki – wizyty mogą się odbyć online (video) – bez konieczności odwiedzania kliniki osobiście. Następny etap to 20-30 minutowy zabieg, po którym zostaniesz w klinice na obserwacji do 4 godzin.

Podsumowując, cały proces trwa od 4 do 6 tygodni.

5. Czy mogę w każdej chwili zrezygnować z udziału w programie? Jakie są tego konsekwencje?

Oddanie komórek jajowych musi być wyłącznie Twoją, świadomą decyzją. Jeżeli na którymkolwiek etapie będziesz zmuszona zrezygnować z programu, musimy to uszanować.

6. Jakie korzyści otrzymam z wzięcia udziału w programie?

Wzięcie udziału w programie dawstwa komórek jajowych niesie za sobą szereg korzyści. Aby zostać dawczynią, należy wykonać w klinice komplet badań laboratoryjnych (w tym genetycznych, infekcyjnych i hormonalnych) o wartości około 3 500 złotych, za które nie musisz płacić. Dzięki temu dowiesz się więcej o swoim stanie zdrowia, będąc pod opieką najlepszych specjalistów w kraju. Zapewnimy Ci również bezpłatne konsultacje psychologiczne. Uczestnictwo w programie może wiązać się z pewnymi kosztami, takimi jak dojazdy do kliniki, dni wolne w pracy czy opieka dla dziecka. Dlatego po zakończeniu całego procesu otrzymasz zryczałtowany zwrot kosztów w kwocie około 8.000 zł – 8.500 zł przy dwukrotnym podejściu do zabiegu oddania komórek jajowych, lub około 4.000 zł przy jednokrotnym podejściu do zabiegu oddania komórek jajowych. Kwoty uzależnione są od liczby wizyt odbytych w klinice.

7. Czy będę miała kontakt z matką, która urodzi moje dziecko?

Udział w programie jest dla każdej strony anonimowy. Twoje dane, pozwalające na ustalenie tożsamości, nie zostaną przekazane biorczyni komórek tak samo, jak Ty nie otrzymasz jej danych. Biorcy mogą jedynie poznać wzrost, kolor oczu, grupę krwi oraz Twoje wykształcenie.

8. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg pobrania komórek jajowych, czyli tzw. „pick up” , przeprowadza się na odpowiednio wyposażonym oddziale. Nie jest on skomplikowany ani bolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, po wcześniejszej analizie wyników badań i konsultacji z anestezjologiem. Pobranie polega na wprowadzeniu długiej, cienkiej igły przez sklepienie pochwy (pod stałą kontrolą usg), nakłuciu jajnika i pobraniu płynów z poszczególnych pęcherzyków jajnikowych. W płynie pęcherzykowym znajdują się komórki jajowe, które zostaną przekazane potrzebującej parze.

9. Czy może stać mi się coś złego podczas zabiegu?

Dzięki przemyślanemu procesowi kwalifikacji ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest niewielkie. W trakcie zabiegu pacjentka znajduje się pod stałą opieką anestezjologa, który czuwa nad prawidłowością jej funkcji życiowych, a sam zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza ginekologa. Jeśli pojawi się taka potrzeba, specjaliści są w stanie natychmiast zareagować oraz podjąć odpowiednie działania, by ograniczyć zagrożenia.

10. Co dzieje się z moimi komórkami po zabiegu? Jak są przechowywane?

Komórki jajowe po pobraniu mogą zostać przekazane bezpośrednio do procedury zapłodnienia pozaustrojowego albo w specjalnych warunkach czekać na moment ich wykorzystania.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, nie bój się prosić o pomoc i wyjaśnienia. Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji.

cenna komórka jajowa