Dawca Krwi, Dawca Szpiku, Dawca Życia!

W 2017 roku prawie 600 tyś. osób zdecydowało się oddać krew. Liczba dawców szpiku rośnie każdego roku.

Dlaczego dawczyń komórek jajowych jest mniej niż dawców szpiku czy krwi

Dawca Szpiku i Krwi

Kilka lat temu cała Polska żyła problemami zdrowotnymi Adama „Nergala” Darskiego.  Lider zespołu Behemoth zachorował na białaczkę. Pomogła mu popularność, przyjaciele i charyzmatyczna partnerka – Dorota Rabczewska, która przy pomocy mediów, namawiała swoich fanów, i nie tylko, do wpisywania się do rejestru dawców szpiku. Inicjatywę prowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Przed Silesia Center City został postawiony specjalny autokar,
w którym potencjalni dawcy mogli się rejestrować. Akcja przyniosła ogromny sukces i odbiła się szerokim echem. Podczas tego wydarzenia do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku trafiło 178 nowych osób. Krew zdecydowały się oddać 43 osoby, co dało 20 litrów czystego życia. Wokaliście stosunkowo szybko udało się wrócić do formy, a efekty jego zaangażowania w pozyskiwanie dawców, przekładają się na skuteczną pomoc dla chorych na białaczkę.

Nie inaczej sytuacja wygląda z oddawaniem krwi. Krew pełni bardzo ważną rolę, podawana jest w stanach zagrożenia życia. Nawet najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby bez niej możliwe.  Tak jak w przypadku szpiku tylko człowiek może zostać dawcą.

Dawca Życia

Niepłodność to także choroba. Pozbawia ludzi podstawowej funkcji – dzielenia się życiem. Obecnie co dziesiąta para na świecie ma trudności z poczęciem potomstwa. Współczesna medycyna wyszła naprzeciw kobietom, które nie posiadają własnych jajeczek lub mają ich zbyt mało do przeprowadzenia skutecznej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Na wzór Krajowego Banku Szpiku oraz Krajowego Rejestru Dawców Krwi stworzono Genetyczny Bank Komórek Jajowych. Kobieta, która chciałaby pomóc niepłodnym parom, może zgłosić się do programu poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej kliniki. To bardzo proste. Tak jak w przypadku dawstwa szpiku niezbędne jest przejście procesu kwalifikacji, podczas którego potencjalna dawczyni wykonuje badania laboratoryjne, oraz konsultuje się m. in. z lekarzem ginekologiem. Dodatkowo przez cały okres przygotowawczy kobieta może liczyć na wsparcie psychologa.

Dzieląc się życiem, niczego nie tracisz!

Każda kobieta posiada ponad 40 tys. zdrowych komórek jajowych, które są wykorzystywane w trakcie jej życia. Uczestnicząc w procesie dawstwa można przekazać około 8-20 komórek jajowych potrzebującej parze. W żaden sposób nie spowoduje to obniżenia płodności w przyszłości. Korzyści, które wiążą się z przekazaniem komórek jajowych jest dużo więcej. Oczywiście najważniejszą z nich jest uczucie, że ktoś na świecie otrzymał szansę na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Cały proces dawstwa przeprowadzany jest w profesjonalnej klinice ze wsparciem najlepszych specjalistów w kraju. To również dobra okazja do sprawdzenia swojego stanu zdrowia, dzięki bezpłatnie  zleconym badaniom laboratoryjnym o wartości ok. 3500 zł. Ponadto, za poświęcony czas i zaangażowanie dawczyni otrzymuje zryczałtowany zwrot kosztów w wysokości około 8.000 zł – 8.500 zł przy dwukrotnym podejściu do zabiegu oddania komórek jajowych, lub około 4.000 zł przy jednokrotnym podejściu do zabiegu oddania komórek jajowych. Kwoty uzależnione są od liczby wizyt odbytych w klinice. Dawczyni przyjmuje również ogromną dawkę energii i niewiarygodne poczucie samorealizacji!

Do procesu kwalifikacji przystąpić mogą jedynie kobiety, przez co szanse na pozyskanie dawcy komórek jajowych są o połowę mniejsze niż w przypadku krwi czy szpiku. Dlatego tak ważne jest, aby informować i uświadamiać innym jak wiele niespełnionych mam zmaga się z tą chorobą i jak wiele z nich  potrzebuje pomocy. Być może Ty też możesz pomóc?

cenna komórka jajowa