Najdroższa komórka na świecie – masz ją przy sobie

Iphone, Samsung, Huawei, Sony…

popularne komórki to nieodłączny element codziennego życia. Lista ich funkcji z roku na rok się wydłuża, stają się też coraz droższe. Jest jednak na świecie komórka bezcenna. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa?

Rozmowa na FaceTime, WhatsApp czy Messenger, wysłanie snapa, umieszczenie filmiku na Instagramie, transmisja live na Facebooku – to pojęcia, które na pewno kojarzy każdy świadomy użytkownik współczesnych komórek. Wszystkie te czynności służą komunikacji. Dzięki komórkom można też robić zakupy, dokonywać przelewów bankowych, dokumentować swój dzień, obejrzeć ulubiony film, a nawet przebadać się. Ich opływowy kształt i małe wymiary powodują, że możemy je mieć prawie zawsze przy sobie. I choć technologia wciąż pędzi, komórki są bardziej wyrafinowane, a przez to coraz droższe, świat już od tysiącleci zna też inne ich rodzaje. O wiele cenniejsze od tych elektronicznych.
I z najważniejszą misją, jaką ma do wykonania człowiek – misją przekazywania życia. Komórki jajowe. Dzięki nim powstaje nowe istnienie.

Gdzie jest ich początek?

Komórki jajowe powstają w organizmie kobiety jeszcze na etapie życia płodowego. Zwykle podaje się, że dziewczynka posiada 7 mln niedojrzałych jajeczek, gdy znajduje się jeszcze w łonie matki i liczba ta spada do 700 tys. do chwili osiągnięcia okresu dojrzewania.

I choć teoretycznie z każdej zapłodnionej komórki jajowej może powstać życie, to niestety w praktyce jest inaczej. W dzisiejszych czasach wiele par cierpi na chorobę niepłodności. Mimo długiego i ciężkiego leczenia, nie wszystkim marzącym o zostaniu rodzicami pacjentom udaje się to dzięki własnym komórkom rozrodczym. Wtedy jedynym wyjściem z sytuacji, by spełnić to marzenie jest pomoc innej kobiety. Ta pomoc to przekazanie swoich komórek jajowych, które następnie zostaną użyte do zapłodnienia in vitro.

Co zrobić, żeby przekazać komórki jajowe?

Dawczynią komórek jajowych może zostać każda zdrowa kobieta w wieku od 18 do 32 lat. W całym procesie – począwszy od pierwszego zgłoszenia, po finał, czyli pobranie – jest pod opieką doświadczonych specjalistów. Oprócz najważniejszego celu, pomocy innym, przyszła dawczyni ma także niezwykłą okazję do poznania samej siebie. Pod kątem emocjonalnym, a także medycznym. Dawczyni otrzymuje spory zestaw profesjonalnych badań medycznych, które są dla niej cennym źródłem informacji, chociażby przy planowaniu własnej rodziny.

Przekazywanie komórek jajowych jest anonimowe, trafiają one do specjalnego banku, a stamtąd dalej, do potrzebującej pary. Po całym procesie, dawczyni otrzymuje zwrot kosztów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym, okresem stymulacji i dawstwa w wysokości około 8.000 zł – 8.500 zł przy dwukrotnym podejściu do zabiegu oddania komórek jajowych, lub około 4.000 zł przy jednokrotnym podejściu do zabiegu oddania komórek jajowych. Kwoty uzależnione są od liczby wizyt odbytych w klinice.

Dawstwo komórek jajowych jest uregulowane w dyrektywach unijnych i w polskim prawie, dzięki czemu od lat z sukcesami daje szczęście tysiącom parom marzącym o własnym dziecku. A dla dawczyń ogromną satysfakcję z przekazania najważniejszego z darów – daru życia. Jak widać, można mieć niezliczoną liczbę najlepszych komórek elektronicznych, ale nic nie da takiego szczęścia, jak ta jedyna, zdrowa komórka jajowa.

Wypełnij formularz i zostań dawczynią komórek jajowych
Proces Dawstwa realizowany jest w Klinikach:
Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Warszawa, Wrocław.

dawca szpiku komórek jajowych