Psycholog w procesie dawstwa i biorstwa

Dawstwo komórek rozrodczych, czyli ich podarowanie parze starającej się o dziecko,to temat trudny. Czy po wszystkim będę się czuć inaczej? Czy dziecko będzie miało moje cechy, charakter, wygląd? Jaka będzie moja relacja wobec niego, jakie emocje się pojawią?

Takie i inne pytania powinna zadać sobie każda osoba rozważająca przystąpienie do procedury. Żeby zdecydować świadomie, żeby być pewnym, że to dobry krok. Rola psychologa w procesie kwalifikacji dawców jest kluczowa. Nie bez znaczenia jest też opieka nad pacjentami niepłodnymi, którzy komórki rozrodcze przyjmują.

Dawca nie jest „z ulicy”

Dawstwo komórek rozrodczych (komórki jajowej, nasienia) to forma pomocy osobom niepłodnym, które nie posiadają własnych, zdrowych gamet.Dla wielu par skorzystanie z materiału od dawcy jest jedyną szansą na poczęcie dziecka. Kwalifikacja dawców to proces złożony. W wielu ośrodkach główną osią zainteresowania na tym etapie pozostają kwestie medyczne – stan zdrowia, płodność, ew. infekcje czy obciążenia genetyczne występujące u kandydata czy kandydatki. Tymczasem, zorientowana na ocenę kondycji psychicznej i wsparcie w podjęciu odpowiedzialnej decyzji, opieka psychologa ma kolosalne znaczenie.

Klinika INVICTA jako pierwsza w Polsce wprowadziła obowiązkową kwalifikację psychologiczną dla dawczyń i dawców gamet. Wzorem najlepszych ośrodków na świecie, kładziemy duży nacisk na aspekty emocjonalne leczenia. Także w programach dawstwa nie można ich lekceważyć. Przekazanie innemu człowiekowi swojej komórki, z której być może kiedyś powstanie nowe życie, jest bardzo ważnym krokiem. Udział w programie nie może być efektem przypadku czy spontanicznej inicjatywy. Nie można sobie „przyjść z ulicy” i przekazać komórek. Należy bardzo uważnie przeanalizować, z czym taki ruch może się wiązać, jakie konsekwencje niesie ze sobą. Wsparcie przygotowanego do tej roli specjalisty może być nieocenione. – mówi Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Aurelia Kurczyńska - Psycholog - Dawstwo Komórek Jajowych

Aurelia Kurczyńska – Psycholog – Dawstwo Komórek Jajowych

Psycholog nie tylko weryfikuje, czy dawczyni jest gotowa na oddanie komórek, ale także przedstawia wszystkie ewentualne dylematy i trudności, które mogą pojawić się w przyszłości. Pomoc wykwalifikowanej osoby pozwala dawcy na podjęcie świadomej decyzji, która nie wynika z żadnej presji (np. nacisków partnera lub potrzeb finansowych). Psycholog weryfikuje motywację dawcy, uświadamia również,jakie są potencjalne konsekwencje udziału w programie. Na takich spotkaniach zachęcam dawców do wspólnego rozważenia i odpowiedzenia sobie na kilka podstawowych pytań: czy będę mogła/mógł żyć ze świadomością, że gdzieś na świecie jest dziecko z moim materiałem genetycznym ? Czy poinformuję w przyszłości moje dzieci, że mają rodzeństwo genetyczne ? Co, jeśli sama/sam w przyszłości nie będę mogła/mógł mieć własnego potomstwa?– tłumaczy ekspert.Pomoc psychologa jest również ważna w przejściu całego procesu kwalifikacji, który wymaga dużego zaangażowania i może być źródłem napięcia czy stresu. Rozmowa pozwala rozwiać ewentualne wątpliwości np. związane z możliwymi reakcjami otoczenia.

Przyjmuję komórkę dawcy – co teraz?

W naszej Klinice oferujemy pacjentom pomoc psychologiczną na każdym etapie leczenia, począwszy od etapu przed-diagnostycznego, a skończywszy na etapie rozwiązań – mówi Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA. Chodzi o to, aby zapewnić leczącym się osobom kompleksowe wsparcie w, często trudnych emocjonalnie, chwilach. Biorstwo komórek rozrodczych jest procesem szczególnym. Wiąże się z różnymi dylematami, rodzi wątpliwości, wymaga przemyślenia swoich potrzeb, potencjalnych reakcji, możliwych scenariuszy – dodaje.

Konsultacje dedykowane biorcom komórek rozrodczych mają na celu poradzenie sobie z różnego rodzaju lękami i obawami związanymi z podjęciem leczenia. Nie jest to krok prosty i może mieć wiele skutków emocjonalnych. Z pomocą psychologa para powinna zastanowić się, czy decyzja ta nie jest sprzeczna z ich wewnętrznymi przekonaniami, czy jest podjęta wspólnie oraz czy nie będzie ona miała negatywnego wpływu na relację między małżonkami lub relacje z dzieckiem. Czy fakt, że dziecko będzie posiadało odrębne dziedzictwo genetyczne, nie wpłynie na nawiązanie z nim więzi? – wyjaśnia Kurczyńska. Na takich konsultacjach poruszam również kwestię tego, w jaki sposób w przyszłości rozmawiać z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju i jak przekazać mu informację, że urodziło się dzięki technikom wspomaganego rozrodu– dodaje psycholog.

Rola psychologa nie ogranicza się jednak wyłącznie do etapu podejmowania decyzji o leczeniu. Para może liczyć na wsparcie w każdej chwili, gdy pojawi się taka potrzeba, w momentach zwątpienia lub przeżywania trudnych emocji. Dzięki temu cały proces jest mniej obciążający.

Zarówno podczas kwalifikacji potencjalnych dawców komórek rozrodczych, jak i w trakcie realizacji programu biorstwa, obecność psychologa jest bardzo ważna. Na różnych etapach, jego rola jest inna, zawsze jednak ma duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa postępowania. Dzięki przemyślanej i dobrze prowadzonej opiece, potencjalne emocjonalne trudności wynikające z procesu dawstwa i biorstwa ograniczone są do minimum, a pacjenci zyskują życzliwe wsparcie.

komórki jajowe dawczyni