Sprawdź, ile w Tobie mężczyzny

Jak podają najnowsze badania, z roku na rok spada płodność mężczyzn. Już w roku 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obniżyła wartości referencyjne poszczególnych parametrów badania nasienia. Oddając nasienie jako dawca, możesz wykonać badanie bezpłatnie i sprawdzisz swoją płodność.

Jak zostać Dawcą?

W przypadku mężczyzn, ważna jest odpowiednia profilaktyka płodności. Panom proponowana jest konsultacja z andrologiem (specjalista zajmujący się płodnością męską), który przekazuje najważniejsze wytyczne dotyczące dbania o funkcje prokreacyjne. Jak mówią lekarze, dotyczą one przede wszystkim regularnej aktywności fizycznej, zaleceń żywieniowych, zrównoważonego trybu życia, odpowiedniej dawki snu i ograniczenia czynników ryzyka. Zalecane jest wykonanie badania ogólnego nasienia metoda komputerową, które umożliwia ocenę podstawowych parametrów, tj. objętości ejakulatu, upłynnienia nasienia, a przede wszystkim określenie liczby, ruchliwości i żywotności plemników. W przypadku nieprawidłowych wyników badań, lekarz proponuje odpowiednie leczenie lub kieruje pacjenta do procedury mrożenia nasienia (zabezpieczenie płodności na przyszłość). Na tym etapie rekomendowany jest także kontakt z dietetykiem, który opracuje ukierunkowane na poprawę płodności zalecenia żywieniowe. Można także skorzystać ze wsparcia psychologa, który podpowie, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i codziennymi napięciami związanymi z pracą.

Komu możesz pomóc?

Do kliniki leczenia niepłodności trafiają pary, które bezskutecznie starają się o potomstwo. Diagnoza zawsze odnosi się do analizy obojga partnerów. Jeśli specjalista podejrzewa czynnik męski niepłodności, kieruje na dodatkowe badania i konsultacje. W oparciu o zdobyte podczas diagnostyki informacje, układany indywidualny plan leczenia. W niektórych przypadkach jednak konieczne jest skorzystanie z nasienia dawcy. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i nie dolegają Ci żadne choroby, śmiało sprawdź, czy możesz zostać dawcą nasienia.