Data aktualizacji: 18 maja 2024
Data utworzenia: 24 czerwca 2023
Przeczytasz w 3 min
Popularne komórki to nieodłączny element codziennego życia. Lista ich funkcji z roku na rok się wydłuża, stają się też coraz droższe. Jednak pewna komórka jest prawdziwie bezcenna. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa?
Rozmowa na FaceTime, WhatsApp czy Messenger, wysłanie snapa, umieszczenie shorta na Instagramie, transmisja live na Facebooku – to pojęcia, które na pewno kojarzy każdy większość użytkowników współczesnych komórek.
Obecnie dzięki komórkom można też robić zakupy, dokonywać przelewów bankowych, dokumentować swój dzień, obejrzeć ulubiony film, a nawet zbadać swoje zdrowie. Ich opływowy kształt i małe wymiary powodują, że możemy je mieć prawie zawsze przy sobie.
Jednak jest jeszcze jedna komórka, której zadanie jest o wiele ważniejsze. To komórka jajowa, której misją jest przekazać życie.
Komórki jajowe powstają w organizmie kobiety jeszcze na etapie życia płodowego. Zwykle podaje się, że dziewczynka posiada 7 mln niedojrzałych jajeczek, gdy znajduje się jeszcze w łonie matki i liczba ta spada do 700 tys. do chwili osiągnięcia okresu dojrzewania.
I choć teoretycznie z każdej zapłodnionej komórki jajowej może powstać życie, to niestety w praktyce jest inaczej. W dzisiejszych czasach wiele par cierpi na chorobę niepłodności. Mimo długiego i ciężkiego leczenia, nie wszystkim kobietom marzącym o zostaniu mamą, udaje się to dzięki własnym komórkom jajowym.
Wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest pomoc drugiej kobiety. Ta pomoc to przekazanie swoich komórek jajowych, które następnie zostaną użyte do zapłodnienia in vitro.
Dawczynią komórek jajowych może zostać każda zdrowa kobieta w wieku od 18 do 32 lat. W całym procesie – począwszy od pierwszego zgłoszenia, po finał, czyli pobranie komórek – jest pod opieką doświadczonych specjalistów. Oprócz najważniejszego celu, czyli pomocy parze chcącej założyć rodzinę, przyszła dawczyni ma także niezwykłą okazję do poznania samej siebie – zarówno pod kątem emocjonalnym, jak i medycznym.
Dawczyni przechodzi bowiem przez szereg profesjonalnych badań medycznych. Są one dla niej cennym źródłem informacji, chociażby przy planowaniu własnej rodziny.
Wykonując badanie AMH określamy rezerwę jajnikową dawczyni. Badamy jej stan zdrowia oraz czy nie jest nosicielką choroby infekcyjnej. Poza tym, wykonujemy badania genetyczne – kariotyp oraz 33 mutacje w genie CFTR, dzięki czemu możemy ograniczyć ryzyko przeniesienia na dziecko choroby genetycznej.
Z kolei kwalifikacja psychologiczna pozwala się nam upewnić, że dawczyni jest osobą odpowiedzialną i zdeterminowaną w swojej chęci pomocy innym. Psycholog w trakcie rozmowy, rozmawia z dawczynią oraz przeprowadza test psychologiczny, aby wykluczyć potencjalne ryzyko odziedziczenia predyspozycji do choroby psychicznej przez dziecko.