Data aktualizacji: 5 marca 2024
Data utworzenia: 25 czerwca 2023
Przeczytasz w 6 min
Dawstwo komórek rozrodczych oznacza podarowanie potrzebującej parze części samej siebie. Dla wielu kobiet może to być niezwykle trudny proces pod względem psychicznym i emocjonalnym. Zawsze pojawia się mnóstwo pytań: Czy po wszystkim będę się czuć inaczej? Czy dziecko będzie miało moje cechy, charakter, wygląd? Jakie emocje mogą się pojawić po całym procesie?
Takie i inne pytania zadaje sobie wiele osób rozważających przystąpienie do procedury. Przed taką życiową decyzją należy się zastanowić, czy aby na pewno jest to dobry krok. W takiej sytuacji kluczową rolę odgrywa psycholog oraz oferowane przez niego wsparcie. Profesjonalna współpraca umożliwia bowiem konstruktywne wyrażenie oraz interpretację własnych emocji. Dzięki temu zyskamy poczucie, że to my kierujemy własnymi czynami, a nie nasze uczucia.
Dawstwo komórek jajowych to forma pomocy kobietom niepłodnym, które nie posiadają własnych, zdrowych gamet. Dla wielu par skorzystanie z materiału od dawczyni jest jedyną szansą na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Kwalifikacja dawczyń to proces złożony.
W wielu ośrodkach główną osią zainteresowania na tym etapie pozostają kwestie medyczne. Chodzi o stan zdrowia, płodność, ewentualne choroby zakaźne, czy brak obciążeń genetycznych u kandydatek. Tymczasem, opieka psychologa zorientowana na ocenę kondycji psychicznej i wsparcie w podjęciu odpowiedzialnej decyzji, ma również kolosalne znaczenie.
Klinika INVICTA jako pierwsza w Polsce wprowadziła obowiązkową kwalifikację psychologiczną dla dawczyń i dawców gamet. Wzorem najlepszych ośrodków na świecie, kładziemy duży nacisk na aspekty emocjonalne dawców. Przekazanie innemu człowiekowi swojej komórki, z której być może kiedyś powstanie nowe życie, jest wydarzeniem znaczącym dla całego życia.
Udział w programie nie może być efektem przypadku czy spontanicznej inicjatywy. Należy bardzo uważnie przeanalizować, z czym taki ruch może się wiązać, jakie konsekwencje niesie ze sobą. Ostatecznie, wsparcie przygotowanego do tej roli specjalisty może być nieocenione.
Psycholog nie tylko weryfikuje, czy dawczyni jest gotowa na oddanie komórek. Przedstawia również wszystkie ewentualne dylematy i trudności, które mogą pojawić się w przyszłości. Co więcej, pomoc wykwalifikowanej osoby pozwala dawcy na podjęcie świadomej decyzji, która nie wynika z żadnej presji (np. nacisków partnera lub potrzeb finansowych). Psycholog weryfikuje motywację dawcy oraz uświadamia, jakie są potencjalne konsekwencje udziału w programie.
Na spotkaniach z psychologiem, kandydaci są zachęceni do wspólnego rozważenia i odpowiedzenia sobie na kilka podstawowych pytań:
Pomoc psychologa jest niezwykle istotna w przejściu całego procesu kwalifikacji. Wymaga on przede wszystkim dużego zaangażowania i może być źródłem napięcia lub stresu. Rozmowa pozwala rozwiać ewentualne wątpliwości np. związane z możliwymi reakcjami otoczenia.
W naszej klinice oferujemy pacjentom pomoc psychologiczną na każdym etapie leczenia. Dbamy o pacjentów począwszy od etapu przed-diagnostycznego, a skończywszy na etapie rozwiązań – mówi mgr Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA. Chodzi o to, aby zapewnić leczącym się osobom kompleksowe wsparcie w często trudnych emocjonalnie chwilach. Biorstwo komórek rozrodczych jest procesem szczególnym. Wiąże się z różnymi dylematami, rodzi wątpliwości, wymaga przemyślenia swoich potrzeb, potencjalnych reakcji, możliwych scenariuszy.
Konsultacje dedykowane biorcom komórek rozrodczych mają na celu poradzenie sobie z różnego rodzaju lękami i obawami związanymi z podjęciem leczenia. Nie jest to krok prosty i może mieć wiele skutków emocjonalnych. Dlatego z pomocą psychologa para powinna zastanowić się, czy decyzja ta nie jest sprzeczna z ich wewnętrznymi przekonaniami. Ważne jest zastanowić się, czy jest podjęta wspólnie, a także czy nie będzie ona miała negatywnego wpływu na relację między małżonkami lub relacje z dzieckiem.
Czy fakt, że dziecko będzie posiadało odrębne dziedzictwo genetyczne, wpłynie na nawiązanie z nim więzi? Na takich konsultacjach poruszam również kwestię tego, w jaki sposób w przyszłości rozmawiać z dzieckiem na temat tego, w jaki sposób przyszło na świat. Ów komunikat powinien być ściśle uzależniony od stadium rozwojowego dziecka – dodaje psycholog.
Rola psychologa nie ogranicza się jednak wyłącznie do etapu podejmowania decyzji o leczeniu. Para może liczyć na wsparcie w każdej chwili, gdy pojawi się taka potrzeba, czyli na przykład w momentach zwątpienia lub przeżywania trudnych emocji. Dzięki temu cały proces jest mniej obciążający i zwiększają się szanse na osiągniecie sukcesu.
Zarówno podczas kwalifikacji potencjalnych dawców komórek rozrodczych, jak i w trakcie realizacji programu biorstwa, obecność psychologa jest bardzo ważna. Na różnych etapach, jego rola jest inna. Zawsze jednak ma duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa postępowania. Dzięki przemyślanej i dobrze prowadzonej opiece potencjalne emocjonalne trudności wynikające z procesu dawstwa i biorstwa ograniczone są do minimum, a pacjenci zyskują życzliwe wsparcie.