Data aktualizacji: 24 lipca 2024
Data utworzenia: 22 czerwca 2023
Przeczytasz w 9 min
Każdy mężczyzna, w danym momencie swojego życia ma swoje własne plany i marzenia odnoszące się do założenia rodziny. Jednak nawet jeśli perspektywa zastania ojcem jest w tym momencie dla Ciebie bardzo odległa, to o zdrowie w kontekście płodności po prostu warto zadbać! I wynika to nie tylko z troski o „siebie w przyszłości”!
Tak jak to się często mówi: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wyższa jakość życia, dobre samopoczucie i odpowiedni poziom energii w naturalny sposób towarzyszą optymalnemu stanowi płodności.
Warto podkreślić, że zdrowie buduje się latami – jeśli będziesz długo się zaniedbywał, to możesz mieć poważne problemy z powrotem do odpowiedniej formy. Pamiętaj, że kiedy już zdecydujecie się na to, że chcecie założyć swoją własną rodzinę, to parametry Twojego nasienia staną się nagle niezwykle istotne.
Poznajcie osiem obowiązkowych praktyk i sprawdzonych sposobów, które możecie wprowadzić do swojej codzienności już dzisiaj. Dzięki nim będziesz mógł systematycznie poprawiać jakość swojego nasienia – a to na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Przede wszystkim powinniście pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Basen, siłownia, piłka nożna, czy sztuki walki – wybór jest ogromny. Dzięki temu zagwarantujecie sobie nie tylko lepszą kondycję fizyczną, ale również psychiczną – a w końcu oba te elementy wpływają na jakość nasienia.
Pod względem fizycznym osoby regularnie uprawiające sport obniżają ryzyko chorób krążeniowo-oddechowych, podnoszą poziom naturalnego testosteronu, a także sprawiają, że ich ciało jest po prostu silniejsze, zdrowsze i bardziej wytrzymałe!
Z kolei dyscyplina niezbędna do powtarzalnej aktywności sprawia, że kształtujesz swoją psychikę. W jaki sposób? Przyzwyczajasz samego siebie do wysiłku oraz zmierzania ku celom odległym w czasie. Dobrowolnie narzucona dyscyplina buduje w nas szacunek i zaufanie do samego siebie, a także pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Dzięki temu jesteś w stanie obniżyć negatywny wpływ tego czynnika na parametry nasienia.
Odpowiednia dieta to podstawowy element pozwalający na utrzymanie zdrowej masy ciała. Dieta powinna być urozmaicona i polegać na spożywaniu jak największej gamy pełnowartościowych produktów spożywczych. Co bardzo ważne: im bogatszy zakres dostarczanych do organizmu produktów, tym większa szansa, że organizm otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, co jest kluczem do optymalnego zdrowia i płodności.
Nie ma jednego mikroskładnika, który gwarantowałby wysoką jakość plemników i odpowiednią potencję, jednak niektóre mikroelementy zostały powiązane ze zdrowiem reprodukcyjnym mężczyzn. Należą do nich cynk, selen, żelazo, witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3.
Dieta bogata w orzechy może poprawiać parametry nasienia – to najnowsze wyniki badań opublikowane przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii. Orzechy są bogate w substancje o potwierdzonym wpływie na parametry nasienia takie jak kwasy omega3, antyoksydanty takie jak witaminy C, E oraz selen, a także kwas foliowy.
U panów spożywających codziennie orzechową mieszankę przez 14 dni, zaobserwowano wzrost liczby plemników o 16%, ich żywotności – o 4% i ich ruchliwości – o 6%. Dodatkowo o 1% poprawiła się morfologia plemników (większy odsetek miał prawidłowy wygląd pod mikroskopem). Co więcej, znacznie obniżył się też poziom tzw. fragmentacji DNA plemników, co oznacza, że więcej z nich miało odpowiedniej jakości materiał genetyczny.
Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się ze zmniejszeniem liczby plemników, a także z ich zmniejszoną ruchliwością i nieprawidłowym kształtem.
Jeśli martwisz się o swoją płodność, dobrym pomysłem jest ograniczenie spożycia alkoholu do umiarkowanych poziomów lub całkowite unikanie alkoholu. Umiarkowane spożycie alkoholu jest ogólnie definiowane jako maksymalnie 8 jednostek tygodniowo rozłożonych na 3 dni lub więcej. Jedna jednostka alkoholu = 250 ml piwa, 100 ml wina, 25 ml wódki.
Wpływ alkoholu na płodność może zależeć od wielu czynników, w tym ilości i częstotliwości spożywania alkoholu, a także indywidualnych różnic w metabolizmie i ogólnym stanie zdrowia.
Sterydy od lat są stosowane przez bywalców siłowni. Jednak ich używanie prowadzi do negatywnych zmian w organizmie. Anaboliki powodują zaburzenia w procesie wytwarzania i dojrzewania plemników, a tym samym mogą prowadzić do niepłodności.
Oprócz tego powodują: łysienie, wzmożone owłosienie ciała, przerost prostaty, rozrost gruczołów piersiowych, nieprawidłowości w budowie ścięgien i torebek stawowych.
Ciepło bardzo niekorzystnie wpływa na męską płodność. Prawidłowa temperatura w jądrach powinna być ok. 1-2°C niższa niż temperatura wnętrza organizmu – dlatego są one umiejscowione w mosznie znajdującej się na zewnątrz ciała, gdzie możliwe jest utrzymanie temperatury optymalnej dla produkcji i prawidłowego rozwoju plemników.
Z tego powodu mężczyznom planującym dziecko odradza się noszenie obcisłych, nieprzewiewnych spodni i bielizny, korzystanie z podgrzewanych foteli samochodowych, zażywanie gorących kąpieli czy też wizyty w saunie. Nawet jednorazowy pobyt w saunie może spowodować osłabienie jakości nasienia na 3 miesiące! Na szczęście po zaprzestaniu wyżej wymienionych praktyk możliwa jest odbudowa jakości nasienia.
Jazda na rowerze to nie tylko radość i przyjemność, ale to również bardzo dużo korzyści dla zdrowia. Naukowcy udowodnili w badaniach (Journal of Men’s Health, Jun 2014), że rowerzyści mają o wiele lepszą kondycję i mniejsze ryzyko zawału serca. Kilka godzin treningu na rowerze tygodniowo może nawet zmniejszyć ryzyko niepłodności.
Jednak, jeśli mężczyzna uprawia sport wyczynowo i spędza w siodełku długie godziny, może to wpłynąć na stan zdrowia. M.in. spowodować problemy z potencją przez ucisk nerwów i tętnic, czy priapizm – bolesny wzwód członka, który nie jest związany z podnieceniem seksualnym. Może dochodzić również do mikrourazów jąder. Aby ograniczyć mechaniczne urazy, ważne jest wybranie ergonomicznego siodełka oraz odpowiedniego roweru z amortyzatorem.
Dowody z badań klinicznych sugerują, że niektóre suplementy mogą poprawiać męską płodność:
Zachowanie zdrowia i płodności u mężczyzn może stanowić prawdziwe wyzwanie. Z tego powodu tak ważne jest, żeby podejść do tematu w sposób dojrzały i usystematyzowany.
Niestety, w niektórych przypadkach par, okazuje się, że mężczyzna nie ma w nasieniu plemników. Azoospermia oznacza całkowity brak plemników w nasieniu i dotyka 5-10 % par. W takiej sytuacji ratunkiem dla nich jest skorzystanie z leczenia in vitro lub inseminacji z nasieniem anonimowego dawcy.
Jeśli planujesz w przyszłości zostać ojcem, warto dbać o swoje zdrowie oraz wykonywać profilaktycznie badanie jakości nasienia.
W ramach Programu Dawstwa Nasienia możesz skorzystać z bezpłatnego badania nasienia i nie tylko.